• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Ancelotti raser over Napolis omklædningsrum: Hvor skal vi klæde om?

Napolis cheftræner Carlo Ancelotti er bestemt ikke tilfreds med forholdene i klubben.

Af tipsbladet.dk

I Napoli har klubbens cheftræner Carlo Ancelotti officielt udsendt kritik af det offentliges arbejde med klubbens stadion. Det er sket via Napolis officielle hjemmeside, hvor han blandt andet peger på, at man havde lovet at få lavet holdets omklædningsrum til tiden.

Det er ikke sket, og derfor spørger han til, hvor man skal klæde om til de kommende kampe mod Liverpool og Sampdoria.

- Jeg er rasende over utilstrækkeligheden hos dem, der måtte udføre dette arbejde. Hvordan kan regionen, kommunen og kommissærerne se bort fra de forpligtelser, de har overfor os, spørger Ancelotti.

Sportsrådmand i Napoli, Ciro Boriello, har nu svaret tilbage på kritikken fra Ancelotti et interview med Radio Kiss Kiss.

- Lad mig først sige, at arbejdet er blevet foretaget af regionen og ikke af kommunen. Men jeg har inspiceret stadionet, og jeg kunne se, at det kun var et par og lidt hist og pist, der skulle ordnes. Ellers er resten fint, siger han og fortsætter:

- Lørdag kan Napoli klæde om i deres nyrenoverede omklædningsrum, lyder det fra Ciro Boriello.

Kampen mellem Napoli og Sampdoria spilles på lørdag klokken 18, og den kan ses direkte på Strive.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...