• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Arsenal forlænger med brasiliansk talent

Arsenal forlænger med brasiliansk talent
Foto: Getty Images

Der er godt nyt til Arsenals fans. Klubben har således forlænget med målfarligt talent.

Af tipsbladet.dk

For anden gang på få dage har Arsenal forlænget kontrakten med et af klubbens store talenter.

Forleden forlængede Bukayo Saka således sin kontrakt med den engelske storklub, og nu følger brasilianske Gabriel Martinelli trop. Den 19-årige angriber har ne,lig også forlænget sin aftale, meddeler Arsenal.

Læs også:Arsenal får bøde af FIFA efter ulovlige transfer-klausuler

Arsenal oplyser imidlertid ikke den nye kontrakts længde, men kalder den blot en længerevarende aftale. Til gengæld mener avisen Telegraph at vide, at der er tale om en fireårig aftale.

Om ikke andet vækker kontraktforlængelsen glæde i Arsenal.

Læs også:Podcast: Liverpool ventede 30 år - hvor længe skal Arsenal og Spurs vente?

- Jeg er meget glad for, at Gabi har underskrevet en ny kontrakt med os. Han er en meget talentfuld ung spiller, og han har imponeret os med sine præstationer, attitude og arbejdsiver. Vi ser frem til at få ham tilbage i fuld fitness og se hans udvikling i vores klub, siger cheftræner Mikel Arteta.

Gabriel Martinelli kom til Arsenal fra Ituano sidste sommer og har hidtil scoret 10 mål på 26 kampe for den engelske klub. 

Læs også:Spilforslag til Premier League: Tandløse angribere

Læs også:Liverpool-fanen Solbakken: Jeg var mere entusiastisk i 1990

Læs også:20 år siden Danmarks værste fodboldoptøjer: Det var helt sindssygt

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...