• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Arsenal henter profil fra Invincible-sæson ind til ledende stilling

Edu er ny teknisk direktør i Arsenal, hvor han tidligere har været en del af et af Premier League mest mindeværdige hold. Han kommer fra en position hos Brasiliens landshold.

Af tipsbladet.dk

I den kommende sæson får Arsenal lidt af Invicible-stjernestøvet fra 2003/2004, hvor holdet gik ubesejret gennem Premier League, tilbage på holdet. Klubben fra Nordlondon henter klubbens tidligere spiller Edu ind til en rolle som teknisk direktør.

- Arsenal har altid haft en særlig plads i mit hjerte og jeg er begejstret for at vende til klubben i denne nye rolle. Vi har en fantastisk trup og nogle meget talentfulde unge spillere. Jeg ser frem til at hjælpe med at gøre en forskel, siger Edu til Arsenals hjemmeside.

Edu starter I sit nye job på Arsenals preseason-turné i USA. Han kommer direkte fra en rolle som holdkoordinator hos de nykronede Copa America-vindere fra Brasilien.

Den 41-årige brasilianer spillede i Arsenal fra 2002 til 2005. Han fik 30 Premier League-kampe i Invincible-sæsonen.

Som teknisk direktør får Edu ansvaret for at koordinere førsteholdets hold af trænere, klubbens akademi, scouting og rekruttering.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...