• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Barca-præsident forklarer fyring: Brug for et nyt boost

Foto: Getty Images

FC Barcelonas præsident Josep Bartomeu fortalte tirsdag på et pressemøde, hvorfor klubben har valgt at fyre Ernesto Valverde og erstatte ham med Quique Setién.

Af tipsbladet.dk

Sent mandag aften bekræftede FC Barcelona, at man havde fyret Ernesto Valvede. Kort efter offentliggjorde den catalanske storklub Quique Setién som ny cheftræner på en 2,5 årig aftale. 

Tirsdag blev Setién så officielt præsenteret på et pressemøde, hvor præsidenten i Barca, Josep Bartomeu, også forklarede grunden til fyringen af Ernesto Valverde. Her lagde han særligt vægt på, at man har vurderet, at der er brug for et nyt boost, hvis klubben skal indfri de høje forventninger. 

Læs også:Medie: Særlig klausul kan give Setien kort ophold i Barcelona

- Der var brug for et nyt boost indtil slutningen af sæsonen. Vi har i lang tid været klar over, at dynamikken i truppen kunne forbedres, og det er også noget, vi har talt med Valverde om. Vi havde en tæt og ukompliceret forhold til ham, og vi har talt om det her siden i sommer, siger han ifølge klubbens hjemmeside. 

Yderligere fortalte Bartomeu, at Sentién vil bringe et nyt momentum og en ny dynamik, som ifølge er altafgørende for at jagte de titler, man stadigvæk har mulighed for at vinde.

Læs også:FC Barcelona har præsenteret klubbens nye cheftræner

FC Barcelona ligger i øjeblikket på førstepladsen i La Liga, mens klubben også stadig er med i både Champions League og Copa del Rey. 

Læs også:Officielt: Barcelona fyrer Valverde med øjeblikkelig virkning

Læs også:Avis: Barcelona-talent rykker til Bundesligaen

Læs også:Ej, nej, nej Pione Sisto: Deler video, hvor klubskifte omtales i baggrunden

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...