• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League Mads Bye Marboe

Barca-spillere afviser første forslag om lønnedgang

Foto: Getty Images

Ledelsen i FC Barcelona er kommet med et forslag, som vil betyde, at spillerne skal ned i løn, men det er i første omgang blev afvist.

Af marboe

Fredag var der møde i FC Barcelonas ledelse. På dagsorden var klubbens økonomiske situation, som så meget andet og så mange andre er påvirket af coronakrisen.

Catalanerne bløder, og derfor kunne Marca fortælle, at klubben arbejder på, at spillerne skal ned i løn over en periode. Idéen skulle spillerne faktisk være positivt stemt over for, men det står altså ikke sådan til, at spillerne vil acceptere en lønnedgang for enhver pris.

Onsdag kan selvsamme Marca nemlig fortælle, at spillerne har afvist klubbens første forslag om en lønnedgang. Historien fortæller til gengæld intet om, hvordan hovedpunkterne i forslaget til spillerne ser ud.

Førsteholdstruppen og staben omkring denne i FC Barcelona tjener angiveligt i omegnen af 4,5 milliarder kroner årligt, hvorimod de resterende ansatte må nøjes med knap 300 millioner kroner. Af denne grund virker det som det mest oplagte, at besparelserne skal findes på spillersiden.

Andre scenarier kan dog stadig komme i spil, slår Marca fast.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...