• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Krig i Arsenal: Kaptajnen strejker i protest - vil væk

Laurent Koscielny har nægtet at rejse med klubben til pre-season.

Af tipsbladet.dk

Arsenal rejser i dag til USA i deres forberedelser til den nye sæson.

Her skal de møde Colorado Rapids, Bayern München, Fiorentina og Real Madrid, men på nuværende tidspunkt bliver det uden Laurent Koscielny.

Arsenal oplyser på klubbens hjemmeside, at Arsenal-anføreren har nægtet at rejse med til USA.

- Laurent har nægtet at rejse med til USA på vores pre-season tour. Vi er meget skuffede over Laurents aktioner, som går mod vores klare instruktioner. Vi håber på at kunne løse sagen og kommer ikke med yderligere kommentarer, lydet meddelelsen på klubbens hjemmeside.

Laurent Koscielny er seneste blevet rygtet til Bordeaux og skulle efter sigende være interesseret i et skifte til den franske klub.

James Benge fra Football London melder, at franskmanden vil løsrive sig fra sin kontrakt med Arsenal:

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...