• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Chelsea er klar til at slå transferrekorden for Haaland

Foto: Getty Images

Chelsea er villig til at betale den største transfersum i klubbens historie for at få fingrene i Erling Braut Haaland.

Af tipsbladet.dk

Chelsea er én af mange klubber, der har et særdeles godt øje til den norske superstjerne Erling Braut Haaland, og London-klubben er villige til at sprænge banken for at få fingrene i Borussia Dortmund-angriberen.

Ifølge The Athletic er Chelsea villig til at gøre Erling Braut Haaland til den største transfer i klubbens historie. Lige nu er det tyskeren Kai Havertz, der kan smykke sig med den titel. Han blev købt i sommer for 668 millioner kroner.

Læs også:Flot skifte på trapperne: Dansk offensivspiller på vej til Serie A-klub

Det er den pris, Chelsea er klar til at overgå for Erling Braut Haaland, og Borussia Dortmund kan se frem til at modtage et bud fra den engelske hovedstad i sommerens transfervindue.

Erling Braut Haaland har en frikøbsklausul på 562 millioner kroner, men den træder først i kraft i sommeren 2022. Derfor er det meget sandsynligt, at tyskerne sælger nordmanden til sommer, så de kan indkassere et større beløb end den halve milliard. 

Læs også:FCK og FCM er helt i bund: Har givet nøglespillere færrest kampminutter

20-årige Erling Braut Haaland er repræsenteret af stjerneagenten Mino Raiola.

Læs også:Udlejet FCM'er: Det er ikke bare et ligegyldigt lejemål for mig

Læs også:AaB-back misser resten af opstarten med en skade

Læs også:Medie: Italiensk storklub køber målmand i AaB

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...