• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League Rasmus Henriksen

Evra om Manchester United: Det dræber mig at overvære

Foto: Getty Images

Franskmanden er frustreret over den nedtur, som hans tidligere klub er inde i.

Af henriksen

Det gik godt for Manchester United, da Patrice Evra spillede for klubben.

Siden han skiftede fra "de røde djævle", har Manchester United haft skiftende trænere og svingende resultater.

Klubbens nuværende forfatning og omdømme er dræbende for Patrice Evra at overvære, fortæller han til klubbens hjemmeside

- Sidst spillede vi mod Leicester og folk sagde ting som, det bliver en svær kamp mod et godt hold, der er i form. Det er præcis det, som er problemet. Hvor er respekten for Manchester United? Folk skal frygte os.

- Det frustrerer mig, når jeg høre folk omtale os, som var vi ingenting, det dræber mig. Vi skal vinde lige meget hvad, slår han fast.

Søndag skal Manchester United forsøge at gøre, som Patrice Evra opfordrer til, altså at vinde, når klubben møder West Ham på udebane.

Modstanderen kender Patrice Evra rigtig godt, da han også har spillet i West Ham.

- Jeg kan huske, da jeg stadig spillede for West Ham og klubben skulle møde United. Der var spillerne fokuserede hele ugen og ikke én af dem tænkte, at de ville tabe til United. Jeg var en West Ham-spiller, men en United-fan, og jeg var en lille smule såret.

Kampen Patrice Evra refererer til blev spillet den 29 september 2018, hvor West Ham gik hen og vandt 3-1 over Manchester United.

Søndag mødes klubberne igen på West Hams hjemmebane. Kampen spilles klokken 15.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...