• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Avis: Fanprotester koster United milliardaftale

Foto: Getty Images

Fansenes protester mod Manchester United-ejerne får nu en sponsor til at droppe deres aftale med klubben.

Af tipsbladet.dk

Manchester United-fansenes protester mod ejerne, familien Glazer, får nu konsekvenser for klubben. Det skriver The Guardian.

Til sommer ophører Manchester Uniteds aftale med AON, der sponsorerer klubbens træningsanlæg og figurerer på klubbens træningstøj, og i stedet havde Manchester United forberedt en sponsoraftale med The Hut Group til en værdi af 1,7 milliarder kroner over ti år.

The Hut Group - også kendt som THG - skulle dermed afløse AON som sponsor af træningsanlægget og træningstøjet, men nu trækker THG sig fra den aftale, skriver The Guardian.

Ifølge avisen har THG været overraskede over fansenes voldsomme protester, og fansenes kritik af sponsorerne på de sociale medier. En anonym fangruppe har eksempelvis benyttet sig af hashtagget #NotAPennyMore og hævdet, at de vil boykotte klubbens sponsorer som Adidas og Tag Heuer.

Af den grund er THG, der ligger i Manchester, overbevist om, at de vil rammes hårdt, hvis de sponsorerer Manchester United.

Manchester Uniteds aftale med AON udløber om under to måneder, 30. juni, og de får dermed travlt med at finde en ny sponsor til deres træningstøj.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...