• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League Malte Nørgaard

Gik amok: Storklub sender politiet efter egne fans

Foto: Getty Images

Borussia Dortmund synes, at sejren over Schalke 04 blev fejret lidt for meget.

Af noergaard

Normalt er der fest i gaderne, når Borussia Dortmund slår ærkerivalerne fra Schalke 04. Men midt i coronatiden skal der helst være det modsatte: ro.

Det var dog ikke Borussia Dortmunds fans, der synes, at det var en god idé at gå hjem i seng efter derbysejren på 4-0 lørdag. I stedet valgte omkring 200 fans at fejre sejren med en fantastisk fest, da klubbens bus kom tilbage til klubhuset efter sejren. 

Derfor har Borussia Dortmund nu været ude at undskylde, at klubbens fans har brudt coronarestriktionerne, mens de også har sagt, at de vil give politiet den information, de ligger inde med. 

I en officiel udmelding skriver klubben, at de ikke vil tolerere den slags handlinger fra deres fans, der både jublede med romerlys og uden ansigtsmasker.

Det kan du se i videoen herunder.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...