• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Barcelona kommenterer ransagning

Foto: Getty Images

FC Barcelona erklærer fuld støtte til de catalanske myndigheder i forbindelse med skandalesag.

Af tipsbladet.dk

FC Barcelona har haft en dramatisk mandag morgen, hvor klubbens kontorer på stadionet Camp Nou er blevet ransaget af det lokale politi, og hvor klubbens tidligere præsident Josep Maria Bartomeu efter sigende er blevet anholdt.

Det sker i forbindelse med den såkaldte “Barcagate”-sag, hvor FC Barcelona efter sigende hyrede et firmaet I3 Ventures til at promovere klubben på de sociale medier, men firmaet blev også brugt til at køre en smædekampagne mod flere af Josep Maria Bartomeus kritikere.

Nu har FC Barcelona kommenteret på mandagens udvikling i sagen, og de erklærer deres fulde støtte til politiet og myndighederne.

- Med hensyn til ransagningen foretaget af den catalanske politistyrke i morges på Camp Nou-kontorerne efter kendelse fra retten i Barcelona, der har ansvaret i sagen angående overvågningstjenesterne på sociale netværk, har FC Barcelona tilbudt myndighederne deres fulde samarbejde for at hjælpe med at få de relevante fakta på plads.

- Oplysningerne og dokumentationen, som politistyrker anmoder om, vedrører udelukkende denne sag.

- FC Barcelona udtrykker deres største respekt for den retslige proces og for princippet om formodet uskyld for de mennesker, der er berørt af denne sag, skriver FC Barcelona på sin hjemmeside.

Josep Maria Bartomeu stoppede i efteråret som præsident for FC Barcelona. Der bliver valgt ny præsident i klubben i marts.

En ung svensker har netop været til prøvetræning i FC Barcelona, hvilket ikke var en nem omgang. Læs mere om det her.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...