• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League Lars Gram-Hanssen

Guardiola hylder Ronaldo: Det er den type spillere, vi står overfor nu

Manchester City-træneren erkender, at det bliver svært i Champions League, nu hvor den engelske klub er nået frem til kvartfinalerne.

Af gram

Manchester City leverede tirsdag aften en imponerende præstation, da englænderne slog Schalke 04 med hele 7-0, men Citys præstationen endte alligevel med at stå lidt i skyggen af Cristiano Ronaldos præstation mod Atlético Madrid i Torino.

Portugiseren scorede således et hattrick, der sendte Juventus videre til kvartfinalerne. Og Pep Guardiola er klar over, at det fra dette stadie af turneringen med al sandsynlighed bliver mere vanskeligt for Manchester City. 

Læs også: Manchester City satte tingene på plads med gigantsejr over Schalke 04

Spanieren pointerer, at selvom han har vundet to Champions League-trofæer med Barcelona, så er han også blevet ekspederet ud af turneringen syv gange. 

- Så jeg er ikke Real Madrid. Real Madrid er ude, men der er stadig Juventus. De har hentet Cristiano Ronaldo, og er opsatte på at vinde Champions League. Han har alt det pres på sine skuldre, og så scorer han tre gange mod Atlético Madrid og sender dem videre. Det er den slags spillere, vi kan se frem til at møde i de næste runder, siger Guardiola ifølge Evening Standard. 

Vil nå en semifinale for anden gang
Guardiola slår fast, at Manchester City går efter en Champions League-triumf i denne sæson.

- Vi vil gøre forsøget. Hvis det ikke lykkes, bliver jeg virkelig ked af, men jeg kan forsikre dig om, at vi så vil gøre et nyt forsøg i næste sæson. Det er en hård turnering. 

Den spanske træner har kaldt sit Manchester City-mandskab for 'teenagere', når det kommer til Champions League-turneringen.

- Når jeg sagde, at vi var et teenage-hold, så mente jeg ikke, at vi ikke ville kæmpe for det. Klubbens bedste resultat i historien er en semifinale. Hvis man sammenligner, så har Real Madrid vundet turneringen 13 gange, og Barcelona, Liverpool og Juventus har vundet seks, syv eller otte gange, eller noget i den stil. Men som teenagere har vi tålmodighed og en vilje. Vi er ikke bange. Vi vil prøve at nå en semifinale for anden gang i klubbens historie. 

Der trækkes lod til kvartfinalerne på fredag klokken 12.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...