• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League Mathias Høj Jensen

Italiensk postvæsen revser kontroversiel Sarri-kommentar

Foto: Getty Images

Juventus-manager Maurizio Sarri er kommet uheldig afsted med en kommentar om det italienske postvæsen.

Af hoej

På et pressemøde fik Maurizio Sarri formuleret sig ganske usmart om udfordringerne i rollen som manager for Juventus.

Sarri udtalte, at han havde taget et job i postvæsenet, hvis han ville undgå et arbejde uden svære udfordringer.

Det fik det italienske postvæsen Poste Italiane til at ty til tasterne på Twitter, hvor de lavede et modsvar til Juventus-manageren kontroversielle kommentar.

- Med henblik på Maurizio Sarris kommentar, 'Hvis jeg nogensinde vil undvige svære prøver, så havde jeg arbejdet ved postvæsenet', så vil det italienske postvæsen gerne invitere Mr. Sarri til at dedikere et par minutter af sin tid til at forstå, at det italienske postvæsen er den største virksomhed i landet, skriver Poste Italiane på sin Twitter-profil.

- Vi inviterer ham gerne til et indblik i vores daglige arbejdsdag på en af vores 15.000 posthuse.

Sarri er i forvejen en presset mand i forhold til klubbens sportslige præstationer. Juventus har nemlig tabt to af de seneste tre kampe i Serie A, og det har fået nu fået klubbens præsident til at kalde manageren ind til et krisemøde.

Juventus ligger på andenpladsen i Seria A med samme antal point som Inter.

---------------------------

Se Se FC København i den afgørende Europa League-playoff mod HNK Rijeka på Dplay med specialtilbud til clbold.dk og Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...