• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Juve-boss om Pirlo-ansættelse: En naturlig beslutning

Foto: Getty Images

Det giver god mening, at Andrea Pirlo skal være cheftræner for Juventus, mener sportsdirektør Fabio Paratici.

Af tipsbladet.dk

En større bombe sprang lørdag aften, da Juventus kunne annoncere, at Andrea Pirlo bliver klubbens nye cheftræner.

Det skete ovenpå fyringen af Maurizio Sarri tidligere lørdag.

Store navne som Mauricio Pochettino, Zinedine Zidane og Simone Inzaghi var også kædet sammen med det ledige trænersæde, men for sportsdirektør Fabio Paratici var det oplagt, at Pirlo skulle være ny mand i spidsen for førsteholdet, selv om han for blot ti dage siden blev præsenteret som cheftræner for klubbens U23-hold.

Læs også:Efter Sarri-fyring: Juventus freder sportsdirektøren

- Vi har allerede sagt, at en kamp ikke afgør trænerens fremtid. Vores evalueringer var baseret på hele sæsonen og ikke bare en enkelt kamp, siger Paratici til Sky Sports Italia og fortsætter:

- Beslutningen om Pirlo var meget naturlig for Juventus-stilen, fordi han, som vi også sagde for lidt over en uge siden (hvor han blev præsenteret som U23-træner, red.), har spillet hos os og været i kontakt med alle her. Det føltes naturligt.

Paratici afviser, at man allerede undervejs i sæsonen besluttede sig for, at Maurizio Sarri skulle fyres.

Læs også:Barca-chef før Napoli: Har aldrig overvejet, at det kan blive sidste kamp

- En sæson er lang, og der er mange øjeblikke og situationer, der lægges sammen. Det var ikke en enkelt ting. Vi kom ganske enkelt til konklusionen efter en lang sæson, selv om vi vandt Scudettoen.

Andrea Pirlo var som spiller kendetegnet ved sin imponerede teknik og omgang med bolden, og Paratici forventer, at man også kommer til at få flot fodbold med Pirlo som træner.

- Andrea har samme tilgang til træning, som han havde, da han spillede, og det er fodbold med stor kvalitet og hårdt arbejde. Han vil spille en bestemt type fodbold, den slags som europæiske hold normalt spiller, og han var meget overbevisende i sine forklaringer til os.

- Personen er ofte vigtigere end professionaliteten, så vi havde ingen tvivl om Pirlo som person, slutter Paratici.

Læs også:Avis: Tottenham præsenterer Højbjerg i næste uge - her er prisen

Læs også:Officielt: Andrea Pirlo får to år i Juventus

Læs også:Napoli-rekordindkøb: Wolfsburg troede ikke på mig

---------------------------

Se SønderjyskE - AaB og Brøndby IF - AC Horsens på Dplay med spotpris til clbold.dk og Tipsbladets læsere. SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...