• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Lionel Messi træner nu med bold: Kan blive klar til søndagens kamp

Barcelona-spilleren Lionel Messi har nu taget et pænt skridt fremad i forhold til sin skade.

Af tipsbladet.dk

Den argentinske verdensstjerne Lionel Messi var ikke med, da Barcelona tog hul på La Liga-sæsonen, hvor det tilmed endte med et nederlag på 0-1 til baskerne fra Athletic Bilbao. Men nu begynder det at lysne.

Det skriver den catalanske sportsavis Diario Sport.

De kan fortælle, at Messi nu er begyndt at træne med bolden på græs igen på klubbens træningsanlæg. Det er desuden også noget, som argentineren selv har slået billeder op på sin Instagram-profil, hvor man kan se ham træne selv med bolden. 

Selvom han træner med bold nu, så har han dog ikke fået grønt lys af klubbens læger til at kunne spille i kamp endnu. Dog er det stadig en mulighed, at han kan nå at blive klar til kampen mod Real Betis på Camp nou på søndag.

Messis skade skete i den første træning i opstarten lige inden klubbens tour i USA, og han har ikke trænet med resten af holdet siden.

Det seneste nederlag til Barcelona kom efter en sen scoring, og dermed fik de en svær åbning på sæsonen.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...