• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League Mads Bye Marboe

Liverpool inviterer fans til konsultation af stadionudvidelse

Foto: Getty Images

Liverpool har inviteret lokalbefolkningen til at deltage i konsultationen af klubbens planer om at udvide Anfield Road End-tribunen.

Af marboe

Liverpool havde for nogle år siden stor succes med at udvide Main Stand-tribunen.

Men klubben har også planer om at udvide Anfield Road End-tribunen, hvilket vil bringe stadionkapaciteten op på mere end 60.000.

Denne gang har den engelske storklub sågar tænkt sig at lade fansene deltage i udvidelsen, og man har derfor uddelt 5.000 foldere til lokale beboere med en invitation til de første offentlige konsultationer af stadionplanerne.

Den første konsultation vil finde sted den 29. november, og så løber endnu et arrangement af stablen den 4. december.

På den måde får klubben mulighed for at kommunikere sine planer ud til lokalbefolkningen og samtidig få feedback fra klubbens fans.

- Vi inviterer jer til en serie af arrangementer for at finde ud af mere om vores fremskridt indtil videre. Vi vil høre fra lokale beboere, virksomheder og fans, fordi vi ønsker at udvikle og forme vores forslag, lyder det blandt andet i en pressmeddelelse.

Fenway Sports Group, der ejer Liverpool Football Club, brugte omkring en milliard kroner på at udvide Main Stand.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...