• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Manchester City forlænger med superstjerne

Foto: Mancity.com

Kevin De Bruyne har sat sin underskrift på en ny kontrakt med Manchester City.

Af tipsbladet.dk

Kevin De Bruyne stod til at have kontraktudløb i 2023, men det er der nu lavet om på.

På klubbens hjemmeside bekræfter Manchester City, at den belgiske stjernespiller har skrevet under på en ny kontrakt.

Den nye kontrakt strækker sig frem til sommeren 2025, og Kevin De Bruyne glæder sig over kontraktforlængelsen.

- Jeg kunne ikke være mere glad. Siden mit skifte til City i 2015 har jeg følt mig hjemme. Jeg elsker fansene, og min familie har tilpasset sig godt i Manchester, siger belgieren til klubbens hjemmeside.

- Pep og jeg ser fodbold på samme måde, og det er meget vigtigt at have det forhold med ens manager, fordi vi vil de samme ting, lyder det fra Kevin De Bruyne.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...