• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League arp2

Manchester United ramt af organiseret cyberangreb

Foto: Getty Images

Manchester United meddeler fredag aften, at klubben er blevet udsat for et organiseret cyberangreb mod sine systemer.

Af arp2

Manchester United skal lørdag forsøge at hente en tiltrængt hjemmesejr i Premier League, når Ole Gunnar Solskjærs tropper får besøg af West Bromwich på Old Trafford.

Men optakten er nu blevet forstyrret en smule i den engelske storklub. United har nemlig været udsat for et cyberangreb mod klubbens systemer. 

Det meddeler klubben på sin hjemmeside.

- Selvom der er tale om en sofistikeret operation af organiserede cyberkriminielle, har klubben omfangsrige protokoller og procedurer på plads i disse tilfælde og har ligeledes forberedt sig på disse risici. Vores cyberforsvar identificerede hurtigt angrebet og lukkede de berørte systemer ned for at minimere skaden og beskytte data, skriver Manchester United.

Klubben oplyser desuden, at hverken klubbens mediekanaler, hjemmeside eller officielle app er blevet berørt, og at det heller ikke på nuværende tidspunkt tidspunkt tyder på, at personlige data vedrørerende klubbens fans og kunder  er gået tabt. 

Lørdagens opgør mod West Bromwich Albion kan derfor også afvikles som planlagt, meddeler Manchester United.

Der er kampstart på Old Trafford klokken 21.00.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...