• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League plbold.dk

Udelukket af Manchester United efter chikane

Foto: Getty Images

Efter Manchester Uniteds kamp mod Tottenham tidligere på måneden, er fem fans blevet udelukket af Manchester United, efter de har chikaneret Tottenham spilleren Son Heung-Min på de sociale medier.

Af plbold.dk

Det drejer sig om tre sæsonkortholdere og to medlemmer, der nu har fået karantæne fra at komme på Old Trafford.

Fansenes utilfredshed med Son, kom på baggrund af en hændelse i første halvleg, hvor United fik underkendt et mål fordi Son havde fået en arm i hovedet. To minutter senere scorede selv samme Son, nede i den anden ende. 

Son Heung-Min blev efterfølgende kritiseret på de sociale medier, men nogle fans gik langt over grænsen, og det har nu fået konsekvenser.

- Denne disciplinære handling demonstrerer klubbens forpligtelse til at bekæmpe forskelsbehandling på mange fronter. Den følger lanceringen af Uniteds antidiskriminationskampagne, SEE RED, tidligere på denne måned. SEE RED opfordrede fans til at fejre bidraget fra klubbens sorte og asiatiske. spillere og rapportere diskriminerende adfærd, lyder det fra klubben. 

Manchester United boykotter i forbindelse med en kampagne i mod diskrimination på sociale medier, sammen med andre Premier League klubber, alle sociale medier fra i dag kl. 16, til mandag aften kl. 23:59

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...