• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Medie: Ronaldo skal stå skoleret for Juventus-ledelsen

Foto: Getty Images

Cristiano Ronaldos attitude ved sin udskiftning i weekendens kamp mod AC Milan kræver nu en snak mellem Juventus-stjernen og klubbens sportslige ledelse.

Af tipsbladet.dk

Det kører ikke for Cristiano Ronaldo i Juventus lige for tiden. Den portugiske superstjerne har ikke nettet i løbet af sine tre kampe i november, og søndag blev han udskiftet i kampen mod AC Milan til tydelig frustration for Ronaldo selv.

Ronaldo blev kun uskiftet en enkelt gang i løbet af hele sin første sæson hos Juventus, men han blev det både i midtugens Champions League-kamp efter 82 minutter af kampen mod Lokomotiv Moskva, og altså efterfølgende i weekenden efter 55 minutter mod AC Milan.

Læs også:Mancini om Cristiano Ronaldo: Han bør undskylde

Ronaldos attitude får nu konsekvenser. Ifølge det store spanske sportsmedie Marca står Ronaldo ikke foran en bøde, men den tidligere Juventus-legende Pavel Nedved, der nu er en del af klubbens sportslige ledelse, og sportschef Fabio Paratici, vil alligevel gerne have en snak med deres superstjerne.

Ifølge Marca håber Nedved og Paratici på at overtale Ronaldo til at sige undskyld for sin opførsel overfor sine holdkammerater.

Læs også:Juventus tilbageerobrer førstepladsen i Serie A

I kampen mod AC Milan blev Ronaldo udskiftet til fordel for Paulo Dybala, der senere scorede kampens enlige mål.

Læs også:Bendtner om tiden i Juventus: Jeg tog 10 kilo på

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...