• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Medie: Tottenham har fået bud på Lyon-stjerne afvist

Foto: Getty Images

Et stort bud fra Tottenham på Tanguy Ndombélé er blevet afvist af Lyon.

Af tipsbladet.dk

Tanguy Ndombélé er en kæmpe profil for Lyon og en ombejlet herre i fodbold-Europa. Tottenham har i lang tid jagtet den unge franskmand, men de har nu fået et bud afvist.

Det skriver Sky Sport Italia, som mener at vide, at London-klubbens på 45 millioner euro plus bonusser er blevet afvist af Lyon.

Også Juventus er interesseret i den blot 22-årige franske landsholdsspiller, og ifølge samme medie mødte klubbens sportsdirektør, Fabio Paratici, repræsentanter i Paris i denne uge for at diskutere en mulig handel.

Problemet for Juventus er, at Eurosport France har rapporteret, at Ndombélé har set sig lun på et skifte til Premier League.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...