• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Officielt: Chelsea henter Ajax-stjerne

Foto: Getty Images

Der har længe været bagt op til en handel, og nu er det officielt - Hakim Ziyech skifter fra Ajax til Chelsea.

Af tipsbladet.dk

Søndag aften kom Chelsea med en officiel melding på klubbens hjemmeside

Ajax-spilleren Hakim Ziyech har skrevet under på en femårig kontrakt med Chelsea, der løber fra den kommende sommer.

Læs også:Steven Gerrard vil være Frank Lampards træner-rival

Dermed skal den hollandske stjerne fortsat tørne ud for Ajax i den bedste hollandske række i resten af sæsonen.

Chelseas direktør Marina Granoskaia fortæller til klubbens hjemmeside, at Chelsea jagtede Hakim Ziyech i januar.

- Vi er meget tilfredse med, at Hakim skifter til os næste sommer, da han var et af vores store mål i seneste transfervindue. Han har kontinuerligt været en af de farligste offensive spillere i Europa over de seneste år, hvilket vi så på egen hånd i vores to kampe mod Ajax i Champions League, siger Marina Granoskaia.

Læs også:Arsenal vendte chokstart til sejr mod Everton


Læs også:Celtic fik fin generalprøve inden returkamp mod FCK

Læs også:Bruno Fernandes førte an i sikker Manchester United-sejr

Læs også:Lewandowski afslører: Dortmund blokerede skifte til Manchester United

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...