• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Raser efter mesterskabsfest: Uklogt og forkert

Foto: Getty Images

De hollandske politikere er langt fra tilfredse med Ajax, hvis fans fejrede klubbens mesterskab foran stadion.

Af tipsbladet.dk

Ajax vandt søndag det hollandske mesterskab, og det blev fejret af mange tusinde fans foran klubbens stadion. Også nogle af spillerne deltog i fejringen, mens klubbens direktører viste pokalen frem fra en balkon, og hele seancen modtager nu kritik fra flere politikere.

Sundhedsminister Hugo De Jonge og justitsminister Ferdinand Grapperhaus kritiserer således begge fejringen over for De Telegraaf.

Førstnævnte erkender, at han generelt ikke er glad for Ajax’ mesteskab, da han er fra Rotterdam, hvor Feyenoord holder til. Men han er endnu mindre tilfreds, efter at han har set jubelscenerne, forklarer han. 

Ifølge avisen havde Ajax ellers ønsket, at fansene kunne komme ind på stadion og fejre det under ordnede rammer, men det blev afvist.

- Det er ingen grund til at droppe reglerne og gøre det til en fest udenfor. Jeg har gentaget appellen fra borgmesteren: Fejr det derhjemme. Det er uforståeligt, at omkring 12.000 mennesker kommer alligevel. Jeg synes, det er meget uklogt og imod sundhed og sikkerhed, siger han.

Justitsministeren Ferdinand Grapperhaus mener også, at Ajax har et ansvar i denne sag.

- Ajax er også min favoritklub. Jeg kiggede bare med på en skærm derhjemme. Og mange mennesker gjorde ligesom mig. Efter sommer, når vi spiller Champions League, kan vi gå på stadion. Jeg mener også, at klubben har et ansvar. Men kommunen skal diskutere dette med klubben, det skal jeg ikke blande mig yderligere i. Men Ajax har bestemt også et ansvar i det.

- Det er uklogt og forkert. Vi ønsker at overvinde corona så hurtigt som muligt. Denne slags ting forhindrer os i at slappe mere af. Det burde virkelig ikke være sket. Det kan stadig føre til problemer, siger Ferdinand Grapperhaus over for De Telegraaf.

Inden weekendens sejr over FC Emmen, som sikrede Ajax mesterskabet, var der også godt nyt til klubbens fans. Det kan du læse mere om her.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...