• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Sergio Ramos udsat for kritik: Ligner en svensk turist

Foto: Getty Images

Real Madrid-anfører Sergio Ramos var genstand for kritik, da klubben søndag havde generalforsamling for medlemmerne.

Af tipsbladet.dk

Søndag havde Real Madrid og klubbens medlemmer generalforsamling, og her blev det til et par ret specielle indspark fra nogle af medlemmerne. Blandt andet havde Jesus Maria Lopez Gomez en mindeværdig klage mod anfører Sergio Ramos.

Det skriver den spanske sportsavis Marca.

Ramos er meget til stede på de sociale medier, og netop dét er noget, som Real Madrid-medlemmet er godt træt af.

- Fortæl Ramos, at han ikke skal være på Instagram hver dag. Den anden dag lignede han en svensk turist med den lyserøde hat, lød det fra medlemmet, som blev afbrudt af Real Madrid-præsident Florentino Perez.

Klubpræsidenten fik sagt, at hvis man skulle tale om Sergio Ramos, så ville han gerne tale om målet i Lissabon i Champions League-finalen mod Atletico Madrid i 2014, som Lopez Gomez fik svaret igen til.

- Det kan ikke være, når Real taber til Ajax, da anføreren er i gang med at optage et reality-program på Bernabeu.

Det var ikke den eneste kommentar, som satte bølgerne i gang til generalforsamlingen, da et andet klubmedlem foreslog, at man skulle have den klubløse José Mourinho tilbage til klubbens som cheftræner.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...