• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

SMS ændrede alt: Sådan kom Hamsik til IFK Göteborg

Foto: Getty Images

I marts kunne den svenske klub IFK Göteborg overraskende præsentere Marek Hamsik som ny spiller. Men hvordan gik det egentlig til?

Af tipsbladet.dk

Der var flere, de måtte gnide sig ekstra i øjnene, da billederne af den tidligere Napoli-stjerne Marek Hamsik i Göteborg lufthavn pludselig dukkede op.

Rygtet havde været der et par dage, men for mange var det først en realitet, da slovakken blev overfaldet af euforiske Göteborg fans i ankomsthallen.

Men hvordan kom den svenske klub i en situation, hvor de havde mulighed for at hente Marek Hamsik. Manden der i sin tid overtog scoringsrekorden i Napoli efter selveste Diego Maradona?

Ifølge klubbens sportsdirektør, Pontus Farnerud, startede det hele med en SMS, der i den grad ændrede klubbens planer.

- Jeg fik først en besked fra en svensk agent, som samarbejdede med hans slovakiske agent, og han skrev "jeg har en god spiller til dig". Jeg spurgte, hvem det var, og så svarede han "Marek Hamsik". Så tænkte jeg bare "hva!?", fortæller Farnerud til den norske avis Dagbladet.

Den slovakiske midtbanespiller havde kort forinden brudt samarbejdet med den kinesiske klub Dalian, men det var sket uden for det store internationale transfervindue, og derfor var hans muligheder begrænsede.

Men Marek Hamsik var opsat på at vende tilbage til Europa, og et af de få steder, vinduet var åbent var i Sverige.

- Hans agent tog kontakt til os for at høre, om det var en mulighed i Sverige. Han havde opsagt sin aftale i Kina, fordi han ville spille EM og forberede sig mod det forestående mesterskab, fortæller Farnerud.

Men selvom interessen var der fra begge parter, så skulle den svenske sportsdirektør overtale en række personer i sit bagland, der ikke mente, at det var en god idé at hente Marek Hamsik.

- Det er ikke noget, man kan planlægge. Jeg talte med ledelsen, om det var en mulighed, og der var flere, der ikke mente, det var helt typisk IFK Göteborg at gøre. De mente, vi kunne tale om det dagen efter, og så lå jeg der med tankemylder.

Løsningen blev at Farnerud overtalte klubben til at se på, hvordan Hamsik kunne passe ind i truppen, så de ikke bare hentede ham, fordi han var en stjerne, men fordi han rent faktisk kunne bidrage med noget. Men tiden var stadig knap, fortæller Farnerud.

- Alt blev intensivt, det var hurtige beslutninger og ting skulles løses på kort tid. Det var nogle intensive dage.

Sportsdirektøren fortæller, at han også var imponeret over slovakkens kendskab til IFK Göteborg og den svenske liga, men selvom samtalerne gik godt, og klubben handlede hurtigt, så anede han ikke, om handlen blev til noget, før Hamsik rent faktisk dukkede op i Sverige.

- Det var lidt uvirkeligt, da han faktisk kom til IFK Göteborg, da han landede i lufthavnen og gennemførte lægetjekket på Kameartgården. Vi afholdte en pressekonference, og der var en helt enorm interesse. 

- Det er klart, at når vi har en spiller, der har scoret flere mål end Diego Maradona i Napoli, som tjekker ind i IFK Göteborg, så er det meget stort.

Nu er tiden dog rindet ud for Marek Hamsik i Sverige, og efter EM-slutrunden fortsætter han i tyrkiske Trabzonspor. Syv kampe og et mål blev det til for ham i den svenske klub.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...