• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Super League-kollaps: Storklubs aktier i frit fald

Foto: Getty Images

Super League ser ud til at være en saga blot, når denne artikel skrives tirsdag aften, og det kommer til at ramme Manchester United hårdt.

Af tipsbladet.dk

Det kan vise sig at komme til at koste ganske mange penge at flirte med den nye Super League-turnering.

I hvert fald får Manchester United en ørefigen på børsen i New York.

Klubbens aktier er faldet med mere end 6,5 procent, hvilket er et tydeligt tegn på, at investorerne er bekymret for udsigterne til den foreslået europæiske Super League, og de ekstra indtægter den muligvis vil bringe til klubben.

Klubbens aktier blev i løbet af tirsdagen handlet for lige over 16 dollars i modsætning til de 17,16 dollars, den lå i, da børsen åbnede.

Prisen var allerede faldet med tre procent, da nyheden om, at Chelsea og Manchester City trak sig fra turneringen.

Ed Woodwards udmelding om at trække sig ved årsskiftet, har formentlig heller ikke haft nogen positiv effekt på klubbens aktier.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...