• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Tidligere Milan-direktør: Valgte Gattuso over Tüchel

Foto: Getty Images

AC Milan kunne have fået Thomas Tuchel som manager, men valgte i stedet at ansætte Gennaro Gattuso, afslører klubbens tidligere sportsdirektør, Massimiliano Mirabella.

Af tipsbladet.dk

Gennaro Gattuso valgte selv at sige stop i AC Milan efter sidste sæson, hvor han ikke formåede at kvalificere klubben til Champions League.

I løbet af den foregående sommer blev sportsdirektør Massimiliano Mirabelli fyret. For mens ejerne af Milano-klubben ville have Thomas Tuchel, var Mirabelli alene om at satse på klubbens tidligere spiller.

Læs også:Medie: Ronaldo skal stå skoleret for Juventus-ledelsen

Han fik derfor at vide, at han skulle tage ansvaret, hvis resultaterne ikke blev som forventet under Gattuso.

- Jeg havde intet direkte forhold til ejerne. Første gang, jeg snakkede med dem, var i Grækenland, hvor vi skulle tage en beslutning om Gattuso. Der blev diskuteret, om vi skulle skifte manager eller ej. Klubben sagde, at vi kunne få Tuchel, men jeg havde allerede Gattuso i tankerne, udtaler han til TeleLombardia og tilføjer:

Læs også:Mandagens rygtebørs opdateret: Tottenham på midtbanejagt i Roma

- Jeg brugte dage på at overbevise dem om, at det var det rigtige valg. Til sidst sagde de, at jeg kunne gøre, hvad jeg ville, men jeg skulle tage hele ansvaret, og hvis det ikke gik godt, måtte jeg forlade klubben.

Mirabelli beskylder samtidig agenten Mino Raiola for at være skyld i polemikken omkring Gianluigi Donnarumma, som på et tidspunkt blev meldt på vej til Juventus, inden han forlængede sin kontrakt med AC Milan.

Læs også:Mancini om Cristiano Ronaldo: Han bør undskylde

Læs også:Søndagens rygtebørs: City øjner Guardiola-erstatning

Læs også:Juventus tilbageerobrer førstepladsen i Serie A

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...