• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League Rasmus Henriksen

Tottenham med Eriksen på bænken: Mangler stjerne, da konen er gået i fødsel

Foto: Getty Images

Tottenham har placeret Christian Eriksen på bænken, mens en af klubbens stjerner slet ikke er med.

Af henriksen

Når Tottenham klokken 13.30 går på banen ude mod Leicester, er det med Christian Eriksen på Bænken. Danskeren havde ellers gjort comeback i startopstillingen efter, at det stod klart, at han ikke skiftede klub i sommerens transfervindue.

Helt udenfor truppen er målmanden Hugo Louis. Det skyldes, at hans kone er gået i fødsel, skriver Tottenham på klubbens Tweeter.

Tottenhams opstilling:

Gazzaniga 

Aurier, Alderweireld, Vertonghen, Rose

Ndombele, Sissoko, Winks - Lamela

Kane, Son

Leicesters opstilling:

Schmeichel

Pereira, Evans, Soyuncu, Chilwell

Ndidi - Perez, Tielemans, Maddison, Barnes

Vard

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...