• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Tre spillere smittet med coronavirus i PSG

Foto: Getty Images

Samtidig er én fra klubbens stab ligeledes blevet ramt af sygdommen.

Af tipsbladet.dk

Selvom man er i fuld gang med at spille fodbold i flere lande, så har man droppet at spille sæsonen færdig i Frankrig. Derfor er Paris Saint Germain blevet udråbt som mestre, men de må også erkende, at de ikke har fået styr på coronaproblemerne.

Det melder klubben selv på dens officielle hjemmeside.

Læs også:Barcelona slår Neymar: Brasilianeren skal betale 50 millioner tilbage

Samlet set er klubben blevet ramt af tre positive coronatest blandt spillerne, mens én fra klubbens stab ligeledes er blevet smittet. I den forbindelse lyder det også, at de smittede ikke længere kan give sygdommen videre og vil fortsætte deres træningsprogrammer.

Selvom ligaen er afgjort, så mangler PSG stadig at spille finalerne i Coupe de France og Coupe de la Ligue, som vil blive spillet 24. og 31. juli, og derfor er klubben så småt ved at påbegynde træningen. Efterfølgende skal holdet tilbage i Champions League, som bliver spillet færdig i august i Portugal.

Læs også:PSG bekræfter: Thiago Silva og Edinson Cavani smutter

Træningen begynder igen med at træne sammen på torsdag, men det bliver dog i første gang i mindre grupper. 

Det er ikke oplyst, hvem de smittede i den franske storklub er.

Læs også:Kan Mohamed Salah skyde Cristiano Ronaldos negative rekord på afstand?

Læs også:Premier League: Tæver Manchester United Mourinhos Tottenham igen?

Læs også:Lettet Michelsen: Det er i modgang, man skal vise sit sande jeg

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...