• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Trods fanprotester: United-ejere står fast

Foto: Getty Images

Ejerne af Manchester United vil ikke af med klubben, skriver The Guardian.

Af tipsbladet.dk

Der udspillede sig vilde scener ved og på Old Trafford i weekenden, hvor tusindvis af utilfredse Manchester United-tilhængere var mødt op for at protestere mod klubbens ejere, Glazer-familien - blandt andet på grund af forrige uges Super League-fadæse.

Det endte med at storkampen mellem Manchester United og Liverpool blev aflyst, men fansenes håb om, at Glazer-familien skal sælge klubben, ser ikke ud til at gå i opfyldelse.

Det skriver The Guardian.

Glazer-familien har ejet Manchester United i 16 år, og de har ifølge avisen ingen planer om at sælge nu. I stedet vil de forsøge at øge klubbens værdi fra til hele 60 milliarder kroner - lige nu menes klubben at være 26 milliarder værd.

Klubben vil også undersøge, hvordan folk kunne komme ind på stadion søndag, mens de også overvejer at give nogle karantæne fra at komme på stadion, skriver avisen.

Se billeder fra protesterne ved at trykke her. Du kan også læse Peter Schmeichels reaktion på situationen, hvor han langede ud efter “idioter og ballademagere”, lige her.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...