• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League gram

Tuchels uventede dilemma: Flyvende 'AC' medførte fravalg af anfører

Foto: Getty Images

Andreas Christensen får stor ros efter Chelseas 2-0-sejr over Porto, hvor London-klubbens kaptajn var blevet udeladt fra truppen.

Af gram

Frank Lampards fyring i Chelsea har vist sig at være guld værd for Andreas Christensen, der efter Thomas Tuchels ankomst har været at finde i startopstillingen i langt størstedelen af Chelseas kampe. 

Det har selvfølgelig hjulpet, at London-klubbens kaptajn, Thiago Silva, løb ind i en længerevarende skade i en af Tuchels første kampe. Efter to måneder på sidelinien gjorde Silva så comeback mod West Bromwich i weekenden, hvilket sendte Andreas Christensen ud på bænken.

Silva formåede dog at blive udvist efter en halv times spil af 5-2-nederlaget, hvilket betød, at Andreas Christensen blev sendt i aktion. Og til onsdagens Champions League-kvartfinale mod Porto var Andreas Christensen så tilbage i startopstillingen, mens Thiago Silva slet ikke var udtaget. 

Stort set fejlfri
Og efter Chelseas 2-0-sejr over Porto blev Andreas Christensen fremhævet som en af Chelseas bedste spillere af London-avisen Evening Standard, der gav danskeren karakteren otte.

- Vigtig tidlig blokering på Luis Diaz' forsøg på et tidspunkt, hvor Porto så komfortable ud. Thiago Silva kan se frem til en hård kamp om at komme tilbage på holdet, lød det således fra Evening Standard. 

Allerede inden kampen havde Football London påpeget, at Andreas Christensen fortjente at starte inde. 

- Andreas Christensen har været stort set fejlfri i brasilianerens fravær, og derfør bør danskeren starte inde i Sevilla, lød det således fra Football London. 

Et uventet dilemma
Også The Athletic fokuserede på Thomas Tuchels interessante dilemma inden kampen. 

- Det var nok ikke et valg, som Thomas Tuchel nogensinde havde forventet at blive i tvivl om: Skal han spille med Thiago Silva eller Andreas Christensen fra start i en Champions League-kvartfinale? Spørgsmålet om, hvem der skulle indgå i Chelseas bagkæde, er et af de dilemmaer, der har plaget Tuchel forud for det første opgør mod Porto i Sevilla i aften, lød det således fra The Athletic. 

- For et par måneder siden ville der ikke have været den store debat. Silva har været den måske bedste af Chelseas nyindkøb i denne sæson, hvor han for det meste har præsteret på et meget højt niveau, mens Andreas Christensen havde tilbragt det meste af sæsonen som en reservespiller under den tidligere træner, Frank Lampard. 

The Athletic pegede dog på, at Andreas Christensen har spillet med masser af selvtillid i Thiago Silvas fravær, hvor danskeren også er blevet rost af Thomas Tuchel gentagne gange. Efter 2-0-sejren over Porto forklarede tyskeren, hvorfor han havde valgt at udelade sin anfører fra den vigtige kvartfinale. 

- Altså, han nåede kun at spille en halv time (inden udvisningen, red.), og alle de andre drenge er fuldstændig klar, lød det således, ifølge BT Sport, fra Tuchel. 

Med 2-0-sejren over Porto står Chelsea nu med det ene ben i Champions League-semifinalen, hvor enten Real Madrid eller Liverpool venter. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...