• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Udvikling i Barca-skandale: Fire topledere anholdt

Foto: Getty Images

Det catalanske politi har været på arbejde mandag.

Af tipsbladet.dk

Det har været en dramatisk dag for en række store Barcelona-personligheder denne mandag, da den tidligere klubpræsident Josep Maria Bartomeu og klubbens direktør Oscar Grau blev anholdt af det catalanske politi, Mossos d'Esquadra.

Her er det siden kommet frem, at Bartomeus stabschef Jaume Masferrer og klubbens juridiske chef Roman Gomez Ponti ligeledes er blevet anholdt. Det bliver dog kun Bartomeu og Masferrer, som kommer til at overnatte på stationen. Det melder det spanske medie Cadena SER.

Tirsdag vil de blive sat foran en dommer, som bliver første skridt i følgerne for Barca-gate, som i bund og grund handler om, at den tidligere præsident havde hyret firmaet I3 Ventures til at promovere klubben - men også til at lave smædekampagne mod Bartomeus modstandere.

Med de fire topfolk anholdt er det dog ikke slut endnu. Mossos har meldt ud, at de også har fem yderligere på listen, som de er ude efter, som både gælder firmaer og personer, som kan være vigtige i efterforskningen.

I sagen har FC Barcelona hurtigt været ude og slå fast, at de meget gerne vil samarbejde i opklaringen af sagen, som var med til at skabe dårlig omtale om spillere som Lionel Mesis og Gerard Pique.

Det sidste om sagen er utvivlsomt ikke skrevet. Læs Barcelonas kommentar til sagen her.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...