• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Champions League tipsbladet.dk

Zidane klar til at satse hele butikken på ny Ramos

Foto: Getty Images

Real Madrid kæmpede med næb og kløer for at få fat i Pablo Ramon i Mallorca i 2019, og nu er det tid til, at han viser sit værd.

Af tipsbladet.dk

Real Madrid kæmper med skader i forsvaret, og nu er klubbens manager, Zinedine Zidane, klar til at gamble med den unge Pablo Ramon, der har imponeret for La Liga-holdets reserver, Castilla.

Det skriver Goal.com

Tabene af Sergio Ramos, Raphael Varane, Nacho og Ferland Mendy har efterladt Real Madrid med ganske få muligheder i forsvaret, hvilket kan blive den Mallorca-fødte Ramons mulighed.

Han nyder allerede stor tillid fra Madrid-legenden Raul, der er nuværende Castilla-manager, og Ramon var første gang inde omkring førsteholdet i kampen mod Getafe sidste måned, hvor han dog ikke kom på banen.

Det kan han meget vel i en af de sidste tre kampe - eller dem alle sammen.

Det er især hans lederskab, konkurrencegen og defensive evner, der har gjort ham populær på Castilla, og de samme egenskaber får mange til at sammenligne ham med en af klubbens helt store stjerner Sergio Ramos.

Zidanes mænd rejser til Granada i midtugen, inden de skal møde Athletic Bilbao på søndag. Sidste kamp i La Liga denne sæson bliver hjemme mod Villarreal 23. maj. Der er pres på Real Madrid, der er to point efter bysbørnene fra Atletico.

Det er hårde betingelser for en ung knægt at komme ind i, men Zidane kan være tvunget til at satse på Ramon, og håbe den unge spiller kan klare presset. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...