• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Europa League Mads Bye Marboe

Berbatov: Selv Ronaldo og Messi kan ikke redde United

Foto: Getty Images

Hverken Cristiano Ronaldo eller Lionel Messi kan redde Manchester United i klubbens nuværende forfatning, mener Dimitar Berbatov.

Af marboe

Manchester United har fået en ringe start på sæsonen, hvor man blot har præsteret at få ni point i otte Premier League-kampe.

Det er klubbens dårligste sæsonstart nogensinde og rækker blot til en 12. plads i tabellen.

Ifølge den tidligere United-angriber, Dimitar Berbatov, står det faktisk så skidt til, at hverken Cristiano Ronaldo eller Lionel Messi ville kunne redde klubben.

- Vintertransfervinduet bliver svært, og på banen leverer Manchester United ikke som hold lige nu. Det er lige meget, hvor god man er. Ronaldo og Messi kan tage dertil, og de ville få det svært, fordi holdet ikke leverer, fortæller han til Daily Star.

Manchester United er blevet kædet sammen med 33-årige Mario Mandzukic, og Berbatov mener, at kroaten med sin erfaring kan give holdet noget, som Marcus Rashford, Anthony Martial og Mason Greenwood ikke kan.

- Alle kan se, at Manchester United har brug for en backup. Anthony Martial er skadet, og der er ikke nogen anden spiller, der har bevist sig som målscorer. De unge spillere har talent, men samtidig har man brug for en som Mario Mandzukic. 

- Jeg synes, at han er en rigtig god fodboldspiller, og han har ikke spillet i England før, men jeg håber, at han, hvis han kommer, kan komme ind i Premier Leagues rytme med det samme. Zlatan Ibrahimovic var 34 år, da han skiftede til United, og han havde ingen problemer. Mandzukic er i nogenlunde samme alder og håber, at han kan gøre en forskel, hvis han kommer til.

- Jeg synes ikke, at alder er et problem. Martial, Rashford og Greenwood er alle unge spillere, så de har brug for tid og skal forsikres om, at de ikke skal være bekymrede, men kan lære af Mandzukic' erfaring.

Ole Gunnar Solskjærs mandskab har lavet ni scoringer i de første otte kampe i ligaen.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...