• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Europa League Oliver Okstrøm

Forholdet mellem Inter og Icardi er blevet varmere efter møde

Det har set koldt ud mellem Inter og Icardi, men det ser ud til, at det er blevet mere positivt nu.

Af okstroem

Den argentinske angriber Mauro Icardi har ikke været i kamp for sin italienske klub Inter siden 13. februar, da han efterfølgende fik frataget anførerbindet i klubben. Det skulle have været grundet en skade i knæet, men i den seneste uge har han fået grønt lys fra klubbens lægestab, men han træner endnu ikke sammen med holdkammeraterne.

Derfor har der været godt med historier om uenigheder mellem Icardi og klubbens ledelse, ligesom argentineren selv udsendte en besked via Instagram, hvor han gjorde rede for sin situation.

Men ifølge en række italienske medier som blandt andet Sky Sport Italia har Inter-bossen Beppe Marotta haft et møde med Icardis advokat Paolo Nicoletti fredag, og her skulle der have været klar fremgang.

Dog lader det ikke til, at man kan sige noget om, hvornår Icardi igen er på banen, men optimismen er bestemt til at bemærke for de to parter, skriver det italienske medie.

Inter-træner Luciano Spalletti udtalte desuden ved klubbens pressemøde, at Icardi selv fortalte, at han stadig følte smerter i knæet, og at han selv ville melde sig klar, når han var det.

Icardi har i den seneste tid været rygtet væk fra klubben til klubber som Real Madrid og Manchester United.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...