• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Europa League arp2

Roser lovende United-talent: Minder om denne PL-stjerne

Foto: Getty Images

Manchester Uniteds Luke Shaw har været imponeret af en af klubbens unge spillere, der minder ham om en af Premier Leagues største profiler.

Af arp2

Manchester United hentede ikke nogen nye spillere i vinterens transfervindue, men Ole Gunnar Solskjærs tropper fik alligevel en spritny tilgang ind på holdet.

Den blot 18-årige Amad Diallo kom til klubben fra Atalanta, efter at man tilbage i sommer indgik en aftale om at købe den ivorianske kantspiller fra årskiftet. 

Diallo er blevet udråbt som en af Europas største talenter, og han har da også imponeret i sine første kampe for klubbens U23-mandskab, inden at han torsdag fik sine første førsteholdsminutter mod Real Sociadad i Europa League.

Til træning har han også imponeret, lyder det nu fra formstærke Luke Shaw, der sammenligner Amad Diallo med en af Premier Leagues helt store profiler.

- Det er lidt interessant, fordi Harry (Maguire red.) sagde til mig den anden dag, at Amad mindede ham om Mahrez (Riyad red.) fra den tid, han spillede i Leicester. Han er meget hurtigt, utrolig teknisk stærk og meget atletisk. Jeg er faktisk meget enig med Harry i, at han minder om Mahrez, siger Shaw i et interview med Sky Sports.

Næste chance for spilletid for Amad Diallo er søndag, når Manchester United møder Newcastle. 

Se den unge ivorianer give lidt prøver på sit teknisk talent under opvarmningen mod Real Sociadad i videoen nedenfor.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...