• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Europa League Lars Gram-Hanssen

Sarris frygt blev til virkelighed: Chelsea-spiller misser måske EL-finale

Chelsea-træneren mente ikke, at det var den bedste idé at tage til USA for at spille en venskabskamp. Og turen endte da også med en grim skade til Ruben Loftus-Cheek, der nu ser ud til at misse Europa League-finalen.

Af gram

Maurizio Sarri rasede i sidste uge over, at Chelsea-ledelsen havde planlagt en venskabskamp i USA forud for London-klubbens Europa League-finale i Aserbajdsjan mod Arsenal.

Og nu viser det sig, at italieneren havde ret i at pointere det ufornuftige ved at spille en meningsløs kamp få dage efter afslutningen på en udmattende sæson.

Læs også: Sarri raser: Chelsea-ledelsen saboterer forberedelser til Europa League-finale

Pådrog sig ankelskade
Således er Ruben Loftus-Cheek nu tvivlsom til Europa League-finalen, efter at han forlod opgøret på krykker efter en slem skade.

Den engelske landsholdsspiller pådrog sig en ankelskade i Chelseas 3-0-sejr over New England Revolution.

Loftus-Cheek havde inden opgøret omtalt Europa League-finalen som karrierens hidtil største kamp. Men nu ser det altså desværre ud til, at midtbanespilleren misser opgøret, der spilles om to ugers tid.

Ikke den bedste forberedelse
Chelsea var i USA som en del af klubbens kampagne mod antisemitisme. Cheftræner Maurizio Sarri hyldede sagen, men mente, at hans spillere havde brug for en pause. 

- Vi tager afsted for en god sags skyld. Som menneske er jeg glad for, at vi tager afsted. Som træner er jeg selvfølgelig lidt bekymret, fordi jeg udmærket er klar over, at holdet har brug for hvile. Det er ikke den bedste måde at forberede sig til finalen, synes jeg, lød det ifølge Metro fra Sarri før kampen.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...