• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Agent sår tvivl om Liverpool-stjernes fremtid efter besynderlig udskiftning

Foto: Getty Images

Mohamed Salah blev af uransagelige årsager flået ud i Liverpools 1-0-nederlag til Chelsea, og det var egypterens agent ikke videre tilfreds med.

Af gram

Liverpool tabte torsdag med 1-0 til Chelsea, og det var de engelske mestres femte hjemmebanenederlag i træk i Premier League.

Det er aldrig sket før i klubbens historie, og oveni denne historiske nedtur kan Merseyside-klubbens fans nu konstatere, at Mohamed Salahs agent tilsyneladende har sået tvivl om egypterens fremtid på Anfield. 

Bitter over udskiftning
Mohamed Salah er topscorer i Premier League med 17 fuldtræffere, men alligevel valgte Jürgen Klopp at udskifte egypteren efter en times spil, hvor Liverpool var bagud med 1-0. 

- Egypteren var tydeligvis frustreret og så ud til at forlade banen hovedrystende, da det stod klart, at han skulle ud, da midtbanespilleren Alex Oxlade-Chamberlain blev sendt ind i stedet for ham. Og for at gøre tingene værre, så var Salahs agent, Ramy Abbas Issa, hurtig til at tage til tasterne og dele sin reaktion. I stedet for reelt at dele sin holdning, valgte fodboldagenten dog istedet at nøjes med at tweete et kryptisk punktum, skriver Daily Mail således. 

- Det satte straks gang i spekulationer, idet mange fans fornemmede en frustration, der deles af både spilleren og agenten, hvorfor et klubskifte til sommer kan komme i spil. 

Mohamed Salah udtalte tilbage i december til AS, at 'Madrid og Barcelona er to topklubber', og at 'vi må se, hvad der sker i fremtiden'. 

Med torsdagens nederlag til Chelsea ligger Liverpool på syvendepladsen i Premier League-tabellen, fire point efter Chelsea, der indtager fjerdepladsen. Både West Ham og Everton, der ligger foran Liverpool, har desuden spillet én kamp færre end de kriseramte mestre.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...