• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Barça-stjerner jubler over forhadt klubpræsidents exit

Foto: Getty Images

Ifølge Radio Marca var Barcelonas overbevisende sejr over Juventus et resultat af Josep Maria Bartomeus fratrædelse tirsdag.

Af gram

Tirsdag trådte Josep Maria Bartomeu tilbage som Barcelonas klubpræsident, og klubbens leder siden 2014 skal næppe forvente julekort fra Barcelona-spillerne. 

Profiler som Lionel Messi og Gerard Piqué har eksempelvis tidligere kritiseret Bartomeu og hans ledelse. Messi har således beskrevet Bartomeu som uærlig og inkompetent, mens Piqué har raset over en af de mange skandaler, som ledelsen fik rodet sig ud i. 

Læs også: Leder: Barcelonas demokrati bliver slugt råt af kapitalfonde

Og det var da også ganske sigende, at Barcelona onsdag spillede sæsonens hidtil bedste kamp, da man på udebane besejrede de italienske mestre fra Juventus med 2-0. 

Stor lettelse
Ifølge Radio Marca var det da heller ikke tilfældigt, at Barcelonas hidtil bedste kamp kom dagen efter Bartomeus fratrædelse. 

- Barça spillede en åbenlyst fremragende kamp, og en spiller som Pedri gjorde det virkelig godt. Jeg tror, at Bartomeus fratrædelse virkelig bragte det bedste frem i mange Barça-spillere. De har følt en stor lettelse, og det var tydeligt at se, lyder det således fra Radio Marca-journalisten Pipi Estrada.

Inden sejren over Juventus havde Barcelona tabt klubbens seneste to ligakampe mod Real Madrid og Getafe.

---------------------------
Se alle de fede Europa League-kampe på Dplay til spotpris for Tipsbladets og clbold.dks læsere - SE MERE HER.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...