• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Bitterhed i Barça: Vi blev kede af det, da Messi valgte at blive

Foto: Getty Images

Lionel Messi besluttede i sommer at blive i Barcelona, da argentineren ikke ønskede en retssag. Blandt klubbens medarbejdere blev den beslutning dog ikke modtaget med glæde.

Af gram

Størstedelen af Barcelonas fans åndede formentligt lettet op, da Lionel Messi i sommer besluttede at blive i Barcelona, fremfor at forsøge at gennemtvinge et exit igennem en retssag. 

Men blandt flere af klubbens medarbejdere var der absolut ikke glæde over, at Messi endte med at blive på Camp Nou. Sådan lyder det fra FourFourTwo, der i decemberudgivelsen af mediets printmagasin har dykket ned i sommerens opsigtsvækkende Messi-transfersaga. 

Læs også: Eks-Barça-kaptajn afslører, at Messi allerede har besluttet sig

Messis løn går ud over medarbejdere
FourFourTwo har således talt med en række medarbejdere i Barcelona, der anonymt giver udtryk for, at Messis voldsomme løn er gået ud over jobsikkerheden i den økonomisk hårdt ramte klub. Således kom det for nyligt frem, at Barcelona er truet af en mulig konkurs.

- Vi blev kede af det, da Messi valgte at blive, lyder det, ifølge FourFourTwo, således fra en anonym medarbejder i Barcelona. 

- Det var vi allesammen. Vi vidste, at der ville komme flere nedskæringer. Og det kom der også, udelukkende på grund af Leos løn. Jeg elsker ham for det, han har gjort for vores klub og for fodbold generelt. Men jeg elsker min familie og mit job mere. 

Vil ikke gå ned i løn
Lionel Messi blev i sommer rygtet til Manchester City, og City-bosssen Txiki Begiristain har slået fast, at englænderne 'vil lade alle muligheder stå åbne', når det kommer en mulig fremtidig Messi-transfer. 

I Barcelona arbejder klubbens midlertidige ledelse desperat på at overtale spillertruppen til at gå 30 procent ned i løn, på grund af coronapandemien. Lionel Messi er dog angiveligt en stor modstander af den idé, som argentineren har valgt at modsætte sig. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...