• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle Morten Gram-Hanssen

Bruno Fernandes udpeger: Dette var mit yndlingsøjeblik som Ronaldo-fan

Foto: Getty Images

Bruno Fernandes har nu udvalgt det øjeblik, der står tydeligst i hukommelsen fra Cristiano Ronaldos tid i Manchester United.

Af gram-hanssen

Bruno Fernandes fik ikke spillet forfærdeligt mange kampe for Manchester United inden corona-pandemiens udbrud, men nåede alligevel at transformere holdets offensive udtryk fuldstændigt, og er da også registreret for tre mål og fire oplæg i sine ni kampe for klubben. 

Der er blevet trukket flere paralleller mellem Fernandes og Cristiano Ronaldo blandt klubbens fans - nok mere på grund af deres nationalitet og karriereveje end af deres spillestil. Fernandes har tidligere ikke lagt skjul på sin idolisering af Ronaldo, som angiveligt også spillede en stor rolle i den 24-årige portugisers skifte til Manchester United. 

Læs også: Giggs udpeger: Disse to spillere er de bedste, jeg har spillet sammen med

Til klubbens hjemmeside fortæller Fernandes, at han husker et øjeblik særligt fra dengang Ronaldo bar den røde trøje.

- Mere end noget andet, kan jeg huske én kamp - Champions League-finalen, hvor Ronaldo scorede med hovedet. Jeg synes, det var en fantastisk finale og for Cristiano var en af hans allerbedste kampe, på grund af hans utrolige hovedstødsmål. Han hoppede ikke, han fløj, siger Fernandes. 

- Han brændte selvfølgelig straffet, men United vandt Champions League, og til sidst kunne man se ham græde, fordi han havde vundet Champions League. Det er en af de vigtigste kampe i Manchester Uniteds historie. 

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...