• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle Mathias Høj Jensen

Engelsk storklub sagsøger skaberne bag Football Manager

Foto: Getty Images

Computerspillet Football Manager har fået ørene i maskinen, efter Manchester United har valgt at sagsøge udviklerne bag spillet.

Af hoej

Manchester United er ikke tilfreds med, hvordan klubben optræder i computerspillet Football Manager.

Det skriver Daily Mirror.

Ifølge det engelske medie argumenterer den engelske storklub for, at skaberne bag spillet har krænket klubbens varemærke ved hverken at skrive klubbens fulde navn eller bruge klubbens logo i spillet.

Skaberne bag det populære computerspil er Sega Publishing og Sports Interactive. Spillet har eksisteret siden 1992, hvor det gik under navnet Championship Manager.

I spillet fremgår Manchester United under forkortelsen 'Man Utd', mens klubemblemet ved siden af holdnavnet er et brugerdefineret logo lavet af skaberne bag spillet. Disse to hovedelementer har fået den engelske storklub til at lægge sag an mod spiludviklerne.

Under en høring fredag forklarede Manchester Uniteds advokat, Simon Malynicz, at navnet Manchester United er et af de mest værdifulde og velkendte brands i verden, og at spiludviklerne drager fordel af klubbens brandværdi.

Det er endnu uvist, hvornår der falder afklaring i sagen.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...