• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle tipsbladet.dk

Fans og politi støder sammen efter storklubs nedrykning

Foto: Getty Images

Efter 82 år i den bedste peruvianske fodboldrække er klubben Alianza Lima med 23 mesterskaber rykket ned.

Af tipsbladet.dk

Det peruvianske storhold Alianza Lima rykkede lørdag ned fra landets bedste fodboldrække for første gang i 82 år, hvilket udløste kampe mellem fans og politi.

Nedrykningen blev en realitet, da holdet hjemme tabte 0-2 til Sport Huancayo. Efter nederlaget kom flere af hjemmeholdets vrede fans op at slås med politiet ude foran klubbens stadion i Perus hovedstad, Lima.

Alianza Lima har i kølvandet på nedrykningen undskyldt over for klubbens fans og lovet, at der vil blive foretaget flere ændringer for at få genoplivet klubben, der er en af de mest støttede i landet.

- Vi har nået bunden. Må denne sportslige tragedie hjælpe os med at bringe vores hjerter tættere sammen og vende tilbage stærkere end nogensinde, skriver klubben på Twitter.

Alianza Lima har vundet den peruvianske række hele 23 gange – seneste i 2017. Det er kun overgået af hovedstadsrivalerne fra Club Universitario.

Nedrykningen kommer efter en kaotisk sæson, hvor holdet nåede at have hele fem forskellige cheftrænere.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...