• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Farvel til Pirelli efter 26 år: Her er Inters nye trøjesponsor

Foto: Getty Images

For første gang siden 1995 kommer der ikke længere til at stå Pirelli på forsiden af Inters trøje.

Af gram

Tilbage i marts kom det frem, at dækfabrikanten Pirelli ikke længere skal være Inters trøjesponsor, og nu har de italienske mestre så endelig fundet deres næste trøjesponsor.

Således har Inter nu meddelt på klubbens hjemmeside, at det bliver Socios.com, der bliver klubbens næste trøjesponsor. 

Skifter trøjesponsor for første gang i 26 år
Pirelli har været Inters trøjesponsor siden 1995, så det er altså første gang i 26 år, at Milano-klubben skifter trøjesponsor. 

Inter har været ramt af store økonomiske problemer i den seneste tid, hvilket altså har fået den italienske storklub til at lede efter nye samarbejdspartnere. Christian Eriksens klub var nødsaget til at sælge Achraf Hakimi til Paris Saint-Germain, men derudover er håbet, at klubben ikke behøver at sælge flere profiler. 

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...