• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Flop-duo kan ryge ud: Juventus drømmer om disse tre midtbanespillere

Foto: Getty Images

Juventus' midtbane har set sløj ud i denne sæson, og til sommer kan der måske ske ændringer i Torino-klubbens spilletrup.

Af gram

Juventus er blevet mestre i de seneste ni sæsoner, men i skrivende stund har Andrea Pirlos tropper 10 point op til Cristian Eriksen og Inter, der ligger på førstepladsen. 

Og ifølge den italienske avis Corriere dello Sport er Pirlo nu den eneste, der tror på et 10. mesterskab, efter at Torino-klubben i lørdags måtte nøjes med 1-1 mod Hellas Verona. 'Kun Pirlo tror på det', skriver avisen således på forsiden af tirsdagens avis. 

- Mesterskabet er vores mål. Der er stadig tid til at indhente dem, lød det således fra Pirlo efter lørdagens skuffelse. 

Det fungerer ikke altid at satse på gratis spillere
Forud for aftenens Serie A-opgør mod oprykkerne fra Spezia har La Gazzetta dello Sport reflekteret over Pirlos Juventus-midtbane, som ifølge den berømte Milano-avis ikke ligefrem har overbevist i denne sæson. 

- Princippet om at hente transferfrie spillere fungerer ikke altid. For et par år siden nåede Juventus finalen i Champions League med en midtbane bestående af Andrea Pirlo, Paul Pogba, Vidal og Marchisio. Fabio Paratici (Juventus' sportsdirektør, red.) forsøgte at gentage kunsten ved at hente Aaron Ramsey og Adrien Rabiot på frie transfers. Men resultatet var langt fra lige så tilfredsstillende, skriver La Gazzetta dello Sport.

- Frie transfers (eller ikke helt, for der skal altid betales kommission til agenter), men en høj løn (syv millioner euro til dem begge) og et afkast, der ikke helt står mål med forventningerne (eller udgifterne). Derfor er hverken waliseren eller franskmanden, der begge har gang i deres anden sæson i sort og hvidt, populære blandt klubbens fans, som drømmer om Lyons Aouar, et gensyn med Pogba og Sassuolos Locatelli (Pirlos store passion) i næste sæson, måske i stedet for Ramsey og Rabiot. 

Svinet af Laudrup og Elkjær
La Gazzetta dello Sport peger på, at Andrea Pirlo havde fundet frem til en acceptabel midtbane med Arthur, Rodrigo Bentancur og Weston McKennie, men at en skade til brasilianeren har gjort situationen vanskelig for Juventus-bossen. 

Udover problemerne i Serie A har Juventus også kniven for struben i Champions League, efter at Cristiano Ronaldo og kompagni tabte med 2-1 til Porto i den første af to 1/8-finaler mod portugiserne. Efter dette nederlag gik både Michael Laudrup og Preben Elkjær i flæsket på Pirlos tropper

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...