• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Holdkammerat om overvægtig City-stjerne: Troede, han var vores buschauffør

Foto: Getty Images

Manchester City-backen Oleksandr Zinchenko gik forbi holdkammeraten Leroy Sané uden at genkende tyskeren, da City-spillerne skulle møde ind til en coronavirus-test. Ifølge ukraineren havde tyskeren i de seneste måneder taget så meget vægt på, at han var ugenkendelig.

Af gram

Bayern München ser ud til at hente Manchester City-stjernen Leroy Sané til sommer, men noget tyder på, at tyskerne får en noget tungere udgave af fløjen, end de havde forventet.

Således afslører Sanés holdkammerat, Oleksandr Zinchenko, nu, at han ikke kunne genkende fløjen, da Manchester City-spillerne efter flere måneders isolation skulle møde op til et lægetjek på klubbens træningsanlæg.

Læs også: Et vink med en vognstang: Bayern tilbyder Coutinhos nummer til tysk stjerne

- Jeg så ham, da jeg ankom til træningsanlægget, men jeg genkendte ham ikke. Jeg troede, at han var vores buschauffør, lyder det ifølge den portugisiske avis O Jogo fra Zinchenko. 

Ekstra kilo
Ifølge Zinchenko kunne han ikke genkende Sané, fordi tyskeren har taget hele syv kilo på. 

Manchester City-spillerne var tilbage på klubbens træningsanlæg for at blive testet for coronavirus. Ukraineren slog fast, at alle spillerne testede negativ, og at træningen bliver genoptaget på søndag.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...