• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle Mikkel Sloth

Kane tror på Tottenhams mesterskabschancer

Konkurrencen er stor i Premier League, men Harry Kane tror på, at Tottenham kan spille med om mesterskabet efter flere store indkøb i transfervinduet

Af sloth

Tottenham lignede i første halvdel af sidste sæson en førsteudfordrer til Manchester City og Liverpool i kampen om det engelske mesterskab, men i løbet af foråret gled det spinkle håb ud i sandet, og det hele endte med en noget skuffende fjerdeplads. Noget, som af flere blev tilskrevet en for smal trup.

Efter to transfervinduer i træk uden handler har Spurs nu endelig været aktive denne sommer, og derfor tror en af klubbens helt store stjerner, Harry Kane, at der nu er grund til tro på muligheden for at spille med om mesterskabet. Det fortæller den engelske angriber ifølge Goal.

- Vi skal sørge for at få en god start. Liverpool satte standarden i fredags (4-1-sejren over Norwich) og Manchester City i lørdags (5-0-sejren over West Ham), så det er vigtigt at holde dem i kort snor så længe som muligt. Vi har fuld tro på, at vi kan gå hele vejen, men der er lang vej endnu. Det er derfor, vi køber spillere; for at styrke holdet og have større konkurrence om pladserne. Det har vi nu, udtaler Tottenham-stjernen.

Tottenham fik en godkendt sæsonstart, da de vandt 3-1 over Aston Villa, blandt andet på mål af klubbens nye rekordindkøb, Tanguy Ndombele. De øvrige nyindkøb tæller blandt andre den argentinske landsholdsspiller Giovani Lo Celso samt stortalentet Ryan Sessegnon.

I næste runde venter den første mulighed for at lægge pres på en af de øvrige titelkandidater, når Tottenham skal på besøg hos de forsvarende mestre, Manchester City.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...