• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle Lars Gram-Hanssen

Kaos i hollandsk storklub: Fans ville storme bestyrelsens lokaler

Foto: Getty Images

En gruppe PSV Eindhoven-tilhængere endte i weekenden i sammenstød med politiet, da fansene ville angribe de lokaler, hvor klubbens bestyrelse holder til. Samtidig strejkede klubbens største profil i søndagens skuffelse mod Twente, fordi han ønsker et skifte til Tottenham.

Af gram

Det kører ikke for PSV Eindhoven i denne sæson, og i weekenden spidsede situationen yderligere til i den hollandske storklub.

PSV Eindhoven ligger aktuelt på femtepladsen i Æresdivisionen, og måtte søndag nøjes med 1-1 i hjemmekampen mod Twente. Denzel Dumfries bragte planmæssigt værterne foran, men så fik Ibrahim Afellay rødt kort, og til slut udlignede gæsterne så.

Læs også: Deadline day: Sådan forløb transfervinduets sidste dag

Det dårlige resultat var dog ikke det eneste problem for PSV-toppen i denne weekend.

Hektisk weekend
Den hollandske avis Algemeen Dagblad beskriver på mandagens forside situationen i PSV Eindhoven med ét ord: Kaos.

Først og fremmest fordi, at klubbens fans i weekenden forsøgte at storme klubbens bestyrelseslokaler, hvilket førte til sammenstød med politiet. 

Og derudover fordi, at klubbens ubetinget største stjerne, Steven Bergwijn, havde valgt at strejke i weekenden, fordi han er opsat på et skifte til Tottenham. Den engelske klub har angiveligt sendt et bud på den hollandske landsholdsspiller, som ligger langt under PSV Eindhovens vurdering af profilen.

- Det er hans valg. Vi har brug for spillere, som er 100 procent fokuserede på PSV, lød det ifølge The Guardian fra PSV-træner Ernest Faber efter kampen.

PSV Eindhoven er uden sejr i klubbens fem seneste opgør. I Æresdivisionen er Fabers tropper hele 11 point efter Ajax, som topper tabellen.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...