• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle Lars Gram-Hanssen

Klopp raser efter livsvigtig sejr: Kun idioter siger den slags

Liverpool-bossen mener ikke, at der er noget at gøre ved det, hvis 97 point i sidste ende ikke viser sig at være nok til at blive mestre. Kun idioter vil pege på pointtabet mod Leicester og sige, at mesterskabet røg der, lyder det fra tyskeren.

Af gram

Liverpool spillede sig søndag tilbage på toppen af Premier League-tabellen med en 2-0-sejr over Chelsea, og efter slutfløjtet var cheftræner Jürgen Klopp klar med et angreb på klubbens kritikere.

Liverpool har nu 85 point, med fire kampe tilbage. Klubbens hidtil bedste pointscore var i 1987/88-sæsonen, hvor de hentede 90 point og blev mestre. Problemet lige nu er dog, at Manchester City har 83 point - og fem kampe tilbage.

Læs også: Liverpool dominerede på Anfield mod Chelsea

- Vores største udfordring er altid at håndtere verdenen udenfor - jer (medierne, red.) og andre folk. Vi spiller vores spil. Hvis City tabte, og vi fandt ud af det fem minutter før kampen, så ville det ikke være en hjælp. Man mister bare sit fokus så. Vi prøver bare at hente så mange point som muligt. Hvad er det nu, 85? 97 er muligt, lad os gøre forsøget. Og hvis det er nok, så er det bare perfekt. Hvis det ikke er nok, så kan vi ikke gøre noget ved det. Vi smed det ikke i nogen særlig kamp, siger Klopp ifølge TeamTalk.

- 'Kloge' mennesker vil sige: 'Hvis I havde vundet mod Leicester, så ville I være mestre. Det er bullshit. Kun idioter siger sådan noget. Vi tager det en kamp ad gangen. Vi tager til Porto nu (Champions League-kamp på onsdag), hvilket bliver en svær kamp. Vi ved, at de har fået i hvert fald to spillere tilbage, Pepe og Herrera, så det vil blive en interessant og svær udfordring. Derefter møder vi Cardiff, og alle ved, at det er et svært sted at spille.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...