• Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Clbold på:
Hold dig opdateret - følg Clbold på:
Generelle gram

Klublegende afviser jobtilbud: Jeg vil ikke være sportsdirektør i Barça

Foto: Getty Images

Barcelona havde udset sig klublegenden Carles Puyol som klubbens sportsdirektør. Det blev dog til et nej fra den tidligere forsvarsgeneral.

Af gram

Barcelona-legenden Carles Puyol har nu bekræftet, at den katalanske storklub havde tilbudt ham et som sportsdirektør.

Puyol har i samme forbindelse bekræftet, at han har afvist jobtilbuddet.

Læs også: Barça-legende om diktaturstat: Der er bedre her end i Spanien

Har gang i andre ting
Barcelona har været uden sportsdirektør siden i sommer, hvor Pep Segura forlod stillingen. 

På Twitter har Puyol forklaret, hvorfor han har afvist tilbuddet.

- God aften allesammen. I de seneste uger har der været diverse nyhedshistorier om min mulige rolle som sportsdirektør i Barcelona. Derfor føler jeg mig nu forpligtet til at kommunikere ud til hele Barça-familien, at jeg efter grundig overvejelse har besluttet at takke nej til klubbens tilbud. Det har ikke været en nem beslutning, da jeg altid har sagt, at jeg har et ønske om at vende tilbage til det, som jeg regner for at være mit hjem.

- Jeg er dog for tiden involveret i flere personlige projekter, hvilket vil forhindre mig i at dedikere mig fuldstændigt, hvilket denne stilling kræver. Jeg ønsker at takke klubben for den tillid, som den har vist mig ved at tilbyde mig denne stilling, der indebærer så stort et ansvar. Længe leve Barça!

.

-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md  - brug koden Tip2020 ved betaling.

Fokus

Optakt: Benfica - Ajax
Optakt: Benfica - Ajax

Ajax kan med en sejr i Lissabon sikre sig en plads i ottendedelsfinalerne. Kasper Dolberg har stadig sit første mål i turneringen til gode, og der findes næppe en bedre anledning end denne for dans...

Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain
Optakt: Napoli - Paris Saint-Germain

Franskmændene ligger på tredjepladsen i gruppe C med fire point efter tre runder, og har derfor brug for et godt resultat tirsdag aften mod et Napoli-hold, der var uheldige med ikke at vinde i det ...

Optakt: Atlético Madrid - Dortmund
Optakt: Atlético Madrid - Dortmund

Diego Simeones tropper har i den grad brug for at revanchere sig efter 4-0-afklapsningen i Tyskland for to uger siden. Men spanierne kan få meget svært ved at nå førstepladsen, selv med en sejr i t...